Obec Zivotice u Noveho Jicina
 

Dýňování v MŠ

DÝŇOVÁNÍ V NAŠÍ ŠKOLCE (dušičky – všichni moji blízcí)

V křesťanském kalendáři se postupně ustálily dva svátky.

Svátek Všech svatých – 1.11. připomíná zasvěcení původně římského pohanského chrámu křesťanské Panně Marii a svatým mučedníkům na  počátku 7.století.

Památka všech zemřelých – 2.11. je spojena se vzpomínkou a modlitbou za mrtvé, jejichž duše se očišťují od hříchů a vstupují do nebe. Právě tento druhý svátek se lidově nazývá – Dušičky.

Halloween – v současnosti v Evropě stále více zdomácňuje i americká podoba tohoto svátku – slaví se v předvečer svátku Všech svatých tedy 31.10.,název vznikl z výrazu All Hallow´s Eve – předvečer Všech svatých. Dnes je to hlavně zábava pro děti, které se strojí do hrůzyplných masek čarodějnic, upírů a smrtek. Obcházejí domy sousedů, kde dostávají výslužku, pořádají se zábavné večírky a nikde nechybí strašidelně svítící dýně.

Halloween je typickým příkladem křesťanského svátku, ve kterém se spojily tradiční pohanské zvyky a zároveň je ovlivněn komerčními zájmy výrobců a reklam.

Dne   31.10.2017 v odpoledních hodinách jsme se sešli v naší mateřské škole na společné schůzce rodičů a dětí, kde jsme společně  dlabali  dýně a vymýšleli různé obličeje, strašidýlka a zvířátka.   Myslím,  že  se  dětem a jejich rodičům povedly, co říkáte? A protože žijeme v České republice a  ne jinde, odnesli jsme dýně  na  místní hřbitov, kde jsme tímto dušičkovým rituálem oživili prostor lásky a sounáležití……chtěli jsme  tímto  společně s dětmi  zavzpomínat na svou  rodinu, na všechny její členy, které známe i na ty, které jsme nepoznali  nebo již nežijí.

Svou rodinu, své blízké máme velmi rádi, máme je rádi pořád, když jsme spolu i ve chvílích, kdy s   námi  zrovna nejsou a jsou třeba  v práci nebo v jiném městě a máme je rádi i tehdy, když už s námi  nebudou nikdy. Připomínejme si to často.

Iveta Šugarová